Сиздин суроо ийгиликтүү жайгашты, эми жакын арада жообун аласыз.
Сиздин жооп модератор текшерээри менен чыгат

Этек кир учурунда ооруну басаңдатуучу дары ичсе болобу?

Менин этек кирим келгенде аябай ооруйм, оорууну басылтуучу дарыны дайыма колдоном, ансыз болбойт. Бир жолу ичпей коём деп кулап калгам. 2-3 гинеколог врачтарга барып көрүнүп, УЗИге да түшүп келем. Алар ысык укол ж.б дарыларды жазып беришет. Жыл сайын дарылансам деле ооруйт. Бирок этек кирим өз убагында келет. Дары ичкенде аз болуп келет, мурда жаңы келип жүргөн убакта (15 жашымда) аябай куюлуп жакшы келчү. Кадимкидей эс алып калчумун. Жашым 21 де, ар бир келгенде сөзсүз дары ичем же ооруну басылтуучу уколду сайдырам, ошолордун зыяны тийбейби?

Эксперттин жообу
26.04.2018, 13:24

Айгерим Жакыпбекова

гинеколог

Албетте тийет, ооруну басаңдатуучу дарылар оргенизимге зыян. Мисал үчүн баарына белгилүү ооруну басаңдатуучу “кетонал” дарысы ашказандагы язванын пайда болушуна түрткү болот. Ал эми этек кир учурундагы оору бул адамдын организимине, сезгичтигине жараша.

0
Пайдалуу жооп
Анонимдүү колдонуучунун суроосу модератор текшергенден кийин гана сайтка жайгаштырылат. Эгер сиздин сурооңуз тез жайгашсын десеңиз анда биздин социалдык түйүндөрдүн бирине катталыңыз.
Ɵзүн туура алып жүрүү
биздин сайтта:
сөгүнгөн сөздөрдү жазганга болбойт
суроолорду ким жазса, ага карата мазактаган, шылдыңдаган сөздөрдү жазууга болбой
кимдир бирөөлөрдү коркутуп үркүтүү, же жекеме-жеке сүйлөшүүгө чакырууга болбойт
дискусиянын катышуучуларынын кадыр баркына шек келтирүүгө, басынтууга болбойт
КР нын мыйзамына каршы келген жоопторду чыгарууга болбойт
жоопторду транслитке чыгарууга болбойт
жоопторду башкы тамгалар менен бөлүп чыгарууга болбойт
адамдардын тутунган динине, улутуна асылган, басынткан сөздөрдү жазып чыгарууга болбойт
бир эле суроого ар кайсы ник менен жазууга болбойт
ник менен сөгүнүп сагынган сөздөрдү жазууга болбойт
суроого тиешеси жок жоопторду жазууга болбойт